Zapewniając dzieciom osiąganie systematycznych postępów i sukcesów oraz stwarzając im optymalne warunki rozwoju stosujemy w naszej pracy wiele nowatorskich metod. Jedną z nich jest Metoda Dobrego Startu.
Metoda ta ma wiele korzeni. Jej założenia teoretyczne oraz sposoby i techniki ich realizacji mają źródło w koncepcjach wybitnych pedagogów, psychologów i lekarzy.
W pracy naszego przedszkola wykorzystujemy Kącik Dobrego Startu - wersję programu, zbudowaną na podstawie koncepcji profesor Marty Bogdanowicz. Jest to propozycja dla czterech grup wiekowych: 3-latków, 4-latków, 5-latków i 6-latków, stanowi element cyklu publikacji do wychowania przedszkolnego „Planeta dzieci”. Celem Kącika Dobrego Startu jest zapewnienie dzieciom wszechstronnego wspomagania rozwoju psychomotorycznego oraz edukacji, co pozwoli im osiągać optymalny poziom gotowości szkolnej, zwłaszcza do nauki czytania i pisania. Program ten jest zaplanowany do realizacji przez cały rok szkolny podczas cotygodniowych zajęć w każdej z czterech grup wiekowych.
Celem zajęcia w ramach Kącika Dobrego Startu jest osiągnięcie przez dzieci gotowości szkolnej, głównie do nauki czytania i pisania. Ponadto do części zajęć poświęconej ćwiczeniom komunikacji włączono aktywności, które kształtują komunikację werbalną i niewerbalną, bazując na kontaktach emocjonalnych i relacjach społecznych. Zespołowa forma prowadzenia zajęć uczy współdziałania, co jest szczególnie ważne w wypadku dzieci, które mają trudności w przystosowaniu społecznym lub wykazują zaburzenia emocjonalnie. W ten sposób w Kąciku Dobrego Startu poszerzono obszar oddziaływań MDS, co nadaje mu bardziej holistyczny wymiar. Zajęcia mają służyć rozwijaniu funkcji, które leżą u podstaw złożonej czynności czytania i pisania: językowych, poznawczych, czyli spostrzeżeniowych – wzrokowych, słuchowych, dotykowych, oraz kinestetycznych (czucia ruchu) i motorycznych, a także współdziałania tych funkcji. Celem jest więc jednoczesne usprawnianie i koordynowanie czynności systemów: słuchowego, wzrokowego, kinestetyczno -ruchowego, a także kształcenie lateralizacji, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni. Cel nadrzędny to harmonijny rozwój psychomotoryczny dzieci, w jego szerokim rozumieniu.