bip2.jpg
Rekrutacja do przedszkola.png
Wyszukiwarka
Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
20 21 22 23 24 25 26
Sobota, 01.06.2019
Miejsce: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Wtorek, 28.05.2019
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin, Sala Wystaw i Promocji
Sobota, 01.06.2019
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, Filia nr 1, ul. Wojska Polskiego 9, 87-500 Rypin
ban-biblioteka.jpg
ban-pogoda.jpg
Banerek - repertuar.jpg
grafika
Powiązane galerie:
Niedziela, 02.12.2018
Ewa NadolskaLiczba wyświetleń: 130
,,O prawach dziecka..." - zajęcia otwarte, grupa: ,,Bratki"

 

„Dziecko też człowiek!” – tydzień z Prawami Dziecka w grupie Bratki

Ostatni tydzień w grupie Bratki Przedszkola Miejskiego nr 2 w Rypinie minął pod znakiem poznawania przez dzieci swoich praw.

Jak sprawić być ten ważny i trudny temat przybliżyć już cztero i pięciolatkom? Jak mówić o Prawach Dziecka, żeby nauczyć dzieci korzystania z nich?

Wychowawczyni grupy, Marzanna Karolczyk, połączyła w tym celu pochodzącą z Finlandii metodę storyline ze znaną już w starożytności techniką zapamiętywania - loci. Storyline to wyjątkowo ciekawa i angażująca dzieci metoda dydaktyczna. Składają się na nią różne techniki aktywizacyjne - narracja, wcielanie się w role, wizualizacje, dyskusja, myślenie kreatywne, rozwiązywanie problemów, gry ruchowe. Przedszkolaki nie są biernymi słuchaczami, a bohaterami i aktywnymi uczestnikami opowieści – to klucz do uwolnienia ich entuzjazmu i ciekawości.

Każdego dnia tygodnia dzieci słuchały i niejako uczestniczyły w historii opowiadanej przez nauczycielkę. W kolejnych epizodach odwiedzały najważniejsze dla nich miejsca w Rypinie, co stanowiło przyczynek do poznawania swoich praw. Przy okazji wizyty w swoich domach dowiedziały się, że wychowywanie się w kochającej i bezpiecznej rodzinie to ich ważne prawo, tak samo jak kontakt z obojgiem rodziców, nawet jeśli ci się kłócą.  W rypińskiej „Jedynce” przedszkolaki poznały prawo do nauki, ale też odpoczynku i popełniania błędów, a rozwiązując ćwiczenia matematyczne w przyjaznej, pozbawionej oceny atmosferze, szybko przekonały się, na czym ono polega. Wycieczka do kościołów naszego miasta były natomiast pretekstem do przybliżenia praw: do wolności sumienia
i religii, własnego zdania i wypowiedzi, z czym wiąże się nieodłącznie obowiązek szanowania różnorodności i wypowiadania się w sposób, który nie obraża innych. Dzieci oglądając się w lustrze
i rysując swoje autoportrety same zauważyły, że wszyscy są niepowtarzalni i pięknie się różnią.

„Przedszkolaki łatwiej zapamiętają swoje prawa, jeśli skojarzą je z konkretnymi, dobrze znanymi im miejscami w Rypinie. To praktyczne wykorzystanie skutecznej i używanej od wieków mnemotechniki loci, inaczej pałacu pamięci” dodaje wychowawczyni grupy Bratki – Marzanna Karolczyk, która na potrzeby wprowadzenia dzieci w tematykę Praw Dziecka, stworzyła ten autorski scenariusz zajęć.

Piątek był dniem, kiedy do praw dołączyły też obowiązki. Oczywiście na miarę cztero
i pięciolatków, czyli sprzątania po sobie, dbanie o przyrodę, szanowania pracy innych, pomagania tym, którzy tej pomocy potrzebują i traktowania wszystkich dzieci równo.

W zajęciu otwartym, które odbyło się w środę – 28 listopada, obok Dyrektora Przedszkola – Barbary Piotrowskiej i zaproszonych nauczycieli, uczestniczyli również rodzice, którzy na zakończenie otrzymali „Apel Twojego Dziecka” inspirowany tekstami Janusza Korczaka, wybitnego wychowawcy
i przyjaciela dzieci. Według Dyrektora Przedszkola, Prawa Dziecka to temat, w który warto i trzeba wdrażać dzieciaki od najmłodszych lat, jest to też lekcja i zadanie dla wszystkich dorosłych, bo to oni mają obowiązek stać na ich straży.

Marzanna Karolczyk

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ